Sposób na dziecięcą ciekawość
 
Aktualności 2019-06-13; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

 


Dzieci, mimo niewielkiej jeszcze wiedzy o świecie, bardzo interesują się nauką. Fascynują je procesy badawcze, odkrywanie tajemnic, tworzenie hipotez. Dla przedszkolaka, które dopiero odkrywa świat, doświadczenia chemiczne mogą być ekscytującą zabawą i cennym źródłem wiedzy . Niektóre doświadczenia chemiczne przypominające czary i poruszają wyobraźnię. Tak było u nas, w grupie IV "Smoki"- bowiem mama Wojtka, biolog, chemik i edukatorka- pokazała, że laboratorium naukowe można urządzić w zwykłej sali przedszkolnej.

Dzieci eksperymentowały z wywarem z czerwonej kapusty. Dodawały do niego kwasy (np. ocet, ) lub produkty o odczynie zasadowym (np. sodę, detergent), po czym obserwowały jak w naczyniach gwałtownie zmienią się kolory.
Niezwykle ekscytujący okazał się eksperyment zwany popularnie "Wulkanem", polegający na połączeniu octu z sodą oczyszczoną. Przy zmieszaniu kwasu i zasady gwałtownie wydzielił się gaz - dwutlenek węgla, czemu towarzyszyły syk i spienienie.

Dziękujemy serdecznie mamie Wojtka. za świetna zabawę, w której udało się równocześnie zapoznać z kilkoma niezwykłymi procesami zachodzącymi w naszej przyrodzie!
                                                                                                                                   A.S


WSTECZ Artykuł czytany: 820 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00090659

Mirosław Kuduk © 2013
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting