Deklaracja Dostępności         telrfon 12 655 51 97           telrfon przedszkole87.lajkonik@gmail.com      

 
 

 

           
 

 
Warsztaty muzyczne z tradycją w tle
 
Aktualności 2014-11-09; Autor: Elżbieta Wącław
 
 

 

 

-Linia kołdrowa!
-Nie! Linia korbowa!
-Wcale nie! Mówi się- lira korbowa!-przekomarzają się dzieci.
-Wyglądała jak autobus!-ekscytuje się któreś z nich.


Chodzi o tajemniczy, frapujący, instrument muzyczny. A wszystko stąd, że nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach pt.: "Polskie rytmy, melodie, instrumenty i zabawy do muzyki na żywo " i miały rzadką okazję poznania instrumentów, takich właśnie, jak lira korbowa, skrzypce, czy bębenek. 

"Ja grałem najgłośniej!"- cieszy się ktoś, zapytany o wrażenia. "A mi najbardziej podobała się zabawa w węża!"-dodaje ktoś inny.
Rzeczywiście- dzieci podczas zajęć zapoznały się z instrumentami tradycyjnie używanymi w polskiej muzyce ludowej: słuchały ich, dotykały, próbowały grać. Bawiły się w także w dawne, nieco zapomniane zabawy przy dźwiękach skrzypiec i bębenka. Miło było patrzeć i słuchać jak z wprawą i zaangażowaniem odtwarzały rytmy, klaszcząc, tupiąc i uderzając o dłonie kolegów. " Do ciebie Kasiuniu, do ciebie jedziemy"-niosło się w okolicy, kiedy przy wtórze skrzypiec próbowały śpiewać tradycyjną przyśpiewkę.
To może być kolejne już młode, miejskie pokolenie, któremu uda się zbudować pozytywne skojarzenia z polską muzyką tradycyjną. Niebagatelną wartością takich zajęć jest też to, że dzieci ćwiczą koordynacje wzrokowo-słuchowo-ruchową, doskonalą umiejętność współpracy i czerpią radość z muzykowania, śpiewu i ruchu. 

Kolejne takie wydarzenie- już w grudniu.

Zajęcia przeprowadzili:

Krystian Pisowicz- psycholog, animator kultury, muzykant i badacz zbierający i grający polskie melodie ludowe, kwalifikowany instruktor ludowego rękodzieła artystycznego. Gra na skrzypcach i prowadzi zajęcia dotyczące rytmów, melodii, tańców i zabaw ludowych dla dorosłych i dzieci. Współpracuje z Muzeum Etnograficznym im Seweryna Udzieli w Krakowie.

Arkadiusz Szałata- animator kultury, muzykant.
Obaj panowie na co dzień tworzą krakowską "Kapelę na krzywych dźwiękach"

Agnieszka Solarczyk

WSTECZ Artykuł czytany: 8751 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00094614

  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting