Koszyczek z lekturą
 
Aktualności 2014-11-22; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

        "Koszyczek z lekturą" to kolejny lajkonikowy projekt. Powstał on z myślą o przedszkolakach i ich rodzicach. Zaś inspiracją do jego powstania były rozmowy z Radą Rodziców nt. możliwości założenia w przedszkolu biblioteki dla dzieci. Mamy nadzieję, że ta mniej konwencjonalna forma spodoba się Wam i stanie się dobrą praktyką w naszym przedszkolu.
     

        Na czym polega "Koszyczek z lekturą"?

  •  W ramach projektu funkcjonują dwa koszyczki: pierwszy z lekturą dla przedszkolaka, drugi - z lekturą dla rodzica. W koszyczkach powinny znaleźć się książki wartościowe, które czyta rodzic - dziecku lub sobie.
  •  Aby wziąć udział w projekcie wystarczy wymienić przeczytaną już własną książkę na inną z odpowiedniego koszyczka (jeden za jeden).
  • Każda następna książka wypożyczana jest dopiero po zwróceniu do koszyczka poprzedniej.
  •  Każdy nowy czytelnik to nowa pozycja książkowa w naszym księgozbiorze.
  • Książki wymieniane w ramach "Koszyczka z lekturą dla przedszkolaka" powinny stwarzać możliwość wspólnego spotkania dziecka i rodzica i wspólnego spędzenia czasu - rodzic czyta dziecku.
  • Książki lub czasopisma wymieniane w ramach "Koszyczka z lekturą dla rodzica" powinny być związane tematycznie z wychowaniem, edukacją i opieką nad dzieckiem.

A oto siedemnaście zalet czytania dzieciom książek wg Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej:

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć
   innych.


2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza      naszą świadomość i nasz świat.


3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.


4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.


5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.


6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.


7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.


8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.


9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.


10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.


11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.


12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.


13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.


14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne
doświadczenia i punkty odniesienia.


15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.


16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.


17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

     Życzymy wszystkim miłych chwil spędzonych nad lekturą - szczególnie tych, spędzonych ze swoją pociechą!!!

WSTECZ Artykuł czytany: 7956 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00090359

Mirosław Kuduk © 2013
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting