Muzyka według Oskara Kolberga - czyli o warsztatach muzyki tradycyjnej kilka słów
 
Aktualności 2015-02-20; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

    
     Uważajcie na wiatr, bo niewątpliwie ma magiczną moc! Okazuje się że skrzypce, które podarował pewnemu pasterzowi mają władzę wprawiania w szalony taniec wszystkich żywych stworzeń: min. krów i ludzi. Tak przynajmniej mówi historia spisana przez Oskara Kolberga, którą usłyszały nasze przedszkolaki podczas warsztatów muzyki tradycyjnej, w czwartek 12 lutego. Również nasze dzieciaki dały się uwieść dźwiękom skrzypiec i wirowały, podskakiwały, przytupywały w rytm oberków, jak szalone. Niech żałuje ten, kto nie widział szeroko otwartych oczu, rozwartych buziek, nadstawionych uszu maluchów, kiedy słuchały tej opowieści! Niech żałuje każdy, kto nie miał okazji dać się porwać do tańca takiej muzyce!
     To może być kolejne już młode, miejskie pokolenie, któremu uda się zbudować pozytywne skojarzenia z polską muzyką tradycyjną. Niebagatelną wartością takich zajęć jest też to, że dzieci ćwiczą koordynacje wzrokowo-słuchowo-ruchową, doskonalą umiejętność współpracy i czerpią radość z muzykowania, śpiewu i ruchu.

     Zajęcia przeprowadzili:

Krystian Pisowicz - psycholog, animator kultury, muzykant i badacz zbierający i grający polskie melodie ludowe, kwalifikowany instruktor ludowego rękodzieła artystycznego. Gra na skrzypcach i prowadzi zajęcia dotyczące rytmów, melodii, tańców i zabaw ludowych dla dorosłych i dzieci. Współpracuje z Muzeum Etnograficznym im Seweryna Udzieli w Krakowie.

Arkadiusz Szałata - animator kultury, muzykant.
Obaj panowie na co dzień współtworzą krakowską "Kapelę na krzywych dźwiękach"

                                                                                                                   Agnieszka Solarczyk

WSTECZ Artykuł czytany: 3848 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Nie takie ważne, by człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00074769

Mirosław Kuduk © 2013
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting