Deklaracja Dostępności         telrfon 12 655 51 97           telrfon przedszkole87.lajkonik@gmail.com      

 
 

 

           
 

 
Warsztaty muzyki tradycyjnej
 
Aktualności 2016-04-25; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

      Czy tylko słowami można snuć opowieści? - Przedszkolaki z "Lajkonika" przekonały się, że wcale nie! Podczas "Warsztatów muzyki tradycyjnej", starszaki za pomocą różnorakich instrumentów, wspólnie z prowadzącym, ilustrowały historię szewczyka, który pokonał Wawelskiego Smoka. Przy wtórze skrzypiec, za pomocą kołatek, drewienek, bębenków, trójkątów - dzieci wyczarowywały życie dawnego grodu: pędzących rycerzy, spieszących mieszczan... Do tej historii znakomicie pasowała tradycyjna zabawa muzyczno-ruchowa "Szewczyk", która kiedyś zapewne dawała radość ich pradziadkom. Z kolei maluszki - bawiły się w "Konopki" , wykradając przeszłości fragment życia wiejskiego.
Kolejny raz przekonaliśmy się, ile radości daje wspólne muzykowanie i ruch przy muzyce! Przy tej okazji przedszkolaki poznały instrumenty tradycyjnie używane w polskiej muzyce ludowej: skrzypce, bębenek, bęben obręczowy. Nauczyły się śpiewać ludowe piosenki, poznały tradycyjne rytmy: polki , oberka.
Istotą "Warsztatów muzyki tradycyjnej" jest przypominać "świat przed blokami" i krzewić wśród najmłodszych pamięć o przeszłości i tradycji przodków, zwłaszcza tej najbliższej, lokalnej. Podstawową tego pomysłu jest położenie nacisku na autentyczność: uczestniczenie w muzykowaniu "na żywo", bazowanie na autentycznej tradycji muzyczno- obrzędowej i wreszcie - na autentycznej dziecięcej radości z zabawy !
Zajęcia poprowadził:
Krystian Pisowicz- psycholog, animator kultury, muzykant i badacz zbierający i grający polskie melodie ludowe, kwalifikowany instruktor ludowego rękodzieła artystycznego. Gra na skrzypcach i prowadzi zajęcia dotyczące rytmów, melodii, tańców i zabaw ludowych dla dorosłych i dzieci. Na stałe współpracuje z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

                                                                                                                   A. Solarczyk

WSTECZ Artykuł czytany: 9419 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl000127862

  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting