Deklaracja Dostępności         telrfon 12 655 51 97           telrfon przedszkole87.lajkonik@gmail.com      

 
 

 

           
 

 
Koraliki w Muzeum Etnograficznym
 
Aktualności 2016-04-26; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

 

     Bociek! Bociek! Bociek! - wołały Koraliki wznosząc ręce ku górze i naśladując swoich rówieśników z okolic Krakowa ... sprzed blisko 100 lat! A dlaczego? Ponieważ dawniej, by przywołać na podwórko przylatujące z ciepłych krajów bociany, dzieci z upieczonymi w kształcie ptasich łapek chlebkami nawoływały ptaki. Ale to tylko jeden z wielu zwyczajów związanych z nadejściem wiosny, jakie nasze przedszkolaki poznały. Dzieci, zwiedzając kolejne sale muzealne zajrzały do wiejskiej chaty, do sadu i na pole. Tam, dowiedziały się, że hałas, ruch i kolory sprawiały, że wiosna do naszych przodków szybciej nadchodziła. To, między innymi, dlatego zdobiono chaty motywami kwiatowymi, strugano z drzewa i wypalano z gliny kolorowe ptaszki - gwizdki, śpiewano i tańczono.
Aby doświadczyć choć przez chwilę tego oczekiwania, dzieci m.in. wykonały z papieru kolorowe ptaszki, w zabawie ruchowej zaorały pole, zaś potem całkiem serio zasiały zboże, które już wzeszło w przedszkolnym kąciku przyrody.

WSTECZ Artykuł czytany: 9723 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl000128870

  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting