Lajkoniku laj, laj, poprzez cały kraj, kraj...
 
Aktualności 2016-06-08; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

     Coroczny pochód Lajkonika - Zwierzynieckiego Konika - to przykład na to, ze Kraków jest miastem, w którym prym wiedzie legenda i tradycja. Lajkonik przemierza swoją trasę już od kilku stuleci i jest jednym z najważniejszych symboli Krakowa. Nad ochroną i pielęgnowaniem stroju Lajkonika czuwa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W ramach współpracy naszego przedszkola z Muzeum Historycznym, mogliśmy w bieżącym roku włączyć się do pochodu. Dnia 2.06.2016 r. - w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała dzieci z gr. IV ,,Smoki' oraz z gr. II ,, Krakowiaczki' witały tańcem i piosenką czarnobrodego, ubranego w barwny wschodni strój jeźdźca na sztucznym białym koniku, przemierzającego krakowskie ulice ze Zwierzyńca. Towarzyszyli mu flisacy w kolorowych strojach oraz kapela Mlaskoty, której muzyka nadawała rytm przemarszowi.
    Dzięki urokowi osobistemu naszych przedszkolaków w strojach krakowskich oraz przebranych za lajkoniki, sam Lajkonik zatańczył z nimi, a kapela przygrywała tańczącym krakowiaka. Lajkonik uderzał lekko swoją buławą dzieci, nauczycielki, p. Dyrektor oraz Rodziców. Każdemu sprawiło to radość, bowiem wierzymy, że takie razy przynoszą szczęście.

                                                                                                                             Urszula Sokół

WSTECZ Artykuł czytany: 3699 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Nie takie ważne, by człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00073996

Mirosław Kuduk © 2013
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting