Kolędowanie u Krakowiaczków
 
Aktualności 2016-12-21; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

    Kolędowanie to jeden z najstarszych polskich zwyczajów. Kolędnicy chadzali od domu do domu. Gospodarzom śpiewali kolędy, składali życzenia, recytowali wiersze. W zamian za życzenia gospodarze obdarowywali przybyszów świątecznymi smakołykami i drobnymi datkami. Pominięcie domu uważane było za zły znak. W miejskiej rzeczywistości, za ogrodzeniami i domofonami, jednak co raz rzadziej spotykamy ten piękny zwyczaj.
Dlatego z przedszkolakami grupy drugiej postanowiliśmy przypomnieć obrzęd chodzenia z kolędą. Wyszukaliśmy w starych zbiorach kantyczek stare, zapomniane czasem utwory, nauczyliśmy się je śpiewać, nauczyliśmy się wierszy i zawołań, a dziewczynki przy pomocy pani Halinki zamieniły się w aniołki i przepięknie zatańczyły. A wszystko to zaprezentowaliśmy w ramach spotkania przedświątecznego z Rodzicami dzieci z grupy II. Mamy nadzieję, że wszystkie wyrażone naszym kolędowaniem dobre życzenia spełnią się wkrótce!

                                                                                                                                             A.S.


WSTECZ Artykuł czytany: 6097 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00086132

Mirosław Kuduk © 2013
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting