Wiosenne tradycje w grupie II
 
Aktualności 2017-03-18; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

 

       Kolejna wiosna zbliża się dużymi krokami. Nasze przedszkolaki z niecierpliwością wyglądają cieplejszych dni i zabaw na świeżym powietrzu. Podobne emocje towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Dlatego też, witano tę porę roku w szczególny sposób. W czasach naszych przodków, wczesną wiosną dzieci stroiły słomianą kukłę, mającą wyobrażać złą zimę i szły nad rzekę, by tam ja utopić. Przedtem ze śpiewem obnosiły Marzankę po całej okolicy. Kiedy orszak dochodził nad rzekę rozbierano i rzucano do wody - by jako symbol zimy - uciekała przed wiosna ku morzu. Zebrane dzieci wolały: "Wynieśliśmy Marzaneczkę ze wsi, przynieśliśmy zielony gaj do wsi!"
      W piątek, 17 marca dzieci z grupy II uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznawały tradycję topienia Marzanny. Wspólnie z paniami wykonały i ozdabiały suknię dla słomianej panny. Nauczyły się także dawnych przyśpiewek towarzyszących obrzędom przeganiania zimy. Teraz tylko pozostaje czekać na pierwszy dzień wiosny, aby z całym przedszkolem wyruszyć nad rzekę. Oby tylko pogoda dopisała!

                                                                                                                                   A.S.


WSTECZ Artykuł czytany: 5948 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Wychowanie dziecka, to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli ..."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00084750

Mirosław Kuduk © 2013
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting