DZIEŃ PRAW DZIECKA W LAJKONIKU
 
Aktualności 2017-12-05; Autor: Elżbieta Bielak
 

 

 

       O tym, że prawa dziecka to poważna sprawa, wiedzą wszystkie przedszkolaki uczęszczające do Samorządowego Przedszkola nr 87 "Lajkonik" w Krakowie. W tym roku, po raz kolejny, wszystkie grupy przedszkolne - od tych najmłodszych po zerówkowiczów - zaangażowane były w przygotowania i obchody Dnia Praw Dziecka. Dzień 20 listopada poprzedziły zajęcia grupowe, podczas których dzieci zdobyły, usystematyzowały i utrwaliły swoją wiedzę na temat praw, jakie im przysługują. Dowiedziały się także, że ich prawa nie mogą ograniczać praw innych osób, i że każdy z nas odpowiedzialny jest za dobro drugiego człowieka. Aby lepiej zrozumieć sens swoich praw, podczas tych zajęć,przedszkolaki skupiły uwagę na uczuciach i emocjach, próbując je odszukać w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi - szczególnie tymi najbliższymi. Starszaki, ilustrując wybrane przez siebie prawo w oparciu o wiersz Jarosława Potoczka pt."Mam prawo do...", stworzyły Wielką Księgę Praw Dziecka, którą potem z zapałem studiowali młodsi koledzy i koleżanki.

              Ponieważ każdy człowiek, tak mały jak i duży, ma swoje prawa - w tym prawo do szacunku,  w przedszkolu na co dzień propaguje się stosowanie zwrotów grzecznościowych. Szczególną formą wdrażania tego nawyku było ogłoszenie rodzinnego konkursu plastycznego na plakat pt. "Proszę, dziękuję, przepraszam". Jedynym warunkiem udziału w nim było wspólne - dziecka i rodzica - wykonanie pracy na w/w temat. Przygotowane prace zostały wyeksponowane w holu, tak by każdy wchodząc do przedszkola przypominał sobie znaczenie w codziennym życiu tych szczególnych słów. Ogłoszenie listy laureatów i wręczenie nagród oczywiście odbyło się dnia 20 listopada podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Praw Dziecka. Wtedy też, jedna ze starszych grup wraz z wychowawcami przedstawiła okolicznościowy montaż słowno - muzyczny, poprzedzony krótkim wprowadzeniem, mającym na celu przybliżenie sylwetki Janusza Korczaka i jego roli w kształtowaniu stosunku dorosłych do dzieci oraz w życiu samych dzieci. Po nim przedszkolaki wyśpiewały, inscenizując ruchem i gestem, piosenkę pt. "Piosenka o prawach dziecka" autorstwa J. Kobylińskiego. W dalszej części spotkania dzieci słowami utworów literackich przypomniały wszystkim o swoich prawach. Zaś piosenka Majki Jeżowskiej pt. "Wszystkie dzieci nasze są" w wykonaniu wszystkich zebranych wprowadziła szczególny nastrój. Po rozdaniu nagród dla laureatów konkursu, któremu towarzyszyła piosenka "Magiczne słowa" Kasi Klich, wszystkie przedszkolaki rozeszły się do swoich sal, by za pomocą środków plastycznych wyrazić emocje towarzyszące tej uroczystości.    

 

WSTECZ Artykuł czytany: 3852 razy
 
TWOIM ZDANIEM

DODAJ KOMENTARZ    
 

 

     
ZŁOTA MYŚL
"Nie takie ważne, by człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało."

Janusz Korczak  


Samorządowe Przedszkole Nr 87
"Lajkonik"
ul. Spółdzielców 7
30-682 Kraków

Tel: 12 655 -51-97
www.lajkonik87.pl00076293

Mirosław Kuduk © 2013
  Proszę czekać...  
 
  Proszę czekać...  
 
    

 
 


 

   
Profesjonalny Hosting